Laeb...
03
Jan
2022

Maasvõitluse baaskursuse lugu: Tõnis Ignašov

Autor: Mari 0

Maasvõitlus, lukumaadlus, brasiilia jiu-jitsu (lühendatult nimetatakse ka BJJ). Eesti jaoks uudne spordiala, millest paljud veel kuulnudki pole. Kuid me lubame teile: varsti see enam nii ei ole. Viimase kahekümne aastaga on lukumaadluse kogukond Eestis kasvanud, tekkinud on suur hulk klubisid pea igas maakonnas ning saavutatud on aina kõrgemaid vöövärve. Ala, mis liidab endas maadlusvõtted erinevate alistustehnikatega, on võitnud sadade entusiastide südamed ning viimastel aastatel tunduvalt populaarsust kogunud. 

Maadlemine paksudes kimonotes, inimesed rullumas üle mati; jalad ja käed sähvimas maha, taeva poole ning ümber paarilise – esmapilgul pole brasiilia jiu-jitsust võimalik niisama lihtsalt aru saada. Tehnikate lai ampluaa ning nende sooritamise täpsus jäävad harimata silmale pea nähtamatuks, kui kaks paarilist sisseharjutatud sujuvusega haardeid, surveid ja poose vahetavad, üritades teist mõne liigeslukuga alistuma panna. Pärast rullimist on aga mõlemal nägu naerul – selline enda proovile panemine on nii mõnelegi päeva parim osa.

2021. aasta sügisel algas üle tüki aja esimene täielik Võimla maasvõitluse baaskursus, kuhu seadis sammud ka Tõnis Ignašov. Igapäevaselt elektroonikatööstusega tegelev spetsialist on alati võitluskunstidel silma peal hoidnud – noores eas karate-matte väisanud mehele oli vaid aja küsimus, mil ta end uuesti võitluskunstiteekonnalt leiab. Mõtted taasalustamisest olid juba pikalt peas ringelnud, kuid 2021. aasta sügisel said “vabandused” lõpuks otsa.

Miks valisid sa just maasvõitluse baaskursuse?

Valisin maasvõitluse baaskursuse, kuna see on rohkem minu mugavustsoonist väljas ja seetõttu ka vägevam väljakutse iseendale. Samuti meelitasid mind maasvõitluse baaskursusel õpetatava BJJ tehnilisus ja efektiivsus. Kindlasti on kavas tulevikus läbida ka püstivõitluse baaskursus.

Mida arvasid kursusest pärast esimest treeningut?

Pärast esimest treeningut olin positiivselt üllatunud. Eeldasin, et esimesed treeningnädalad (või isegi kuud) teeme üksnes lõpmatu arv korduseid ja sissejuhatavaid individuaalseid harjutusi. Nii see siiski ei olnud ning minu heaks üllatuseks õppisime ja harjutasime juba esimesel treeningul praktilisi tehnikaid. See andis aimust, et baaskursus on ehitatud üles viisil, et see oleks algusest peale haarav ja huvitav.

Lukumaadlus, mida kimonotega harrastades kutsutakse ka brasiilia jiu-jitsuks, on tõesti väga haarav. Tehnikate täiustamine ning nende katsetamine peaaegu “pärisolukorras” ehk paarilisega sparrimisel, on koguni sõltuvusttekitavad. Adrenaliin ning hea tunne, kui tehnikad välja tulevad, loovad positiivse meeleolu terveks päevaks. Kursuse jooksul keskendume lisaks füüsilisele poolele ka just vaimsuse ja mindseti treenimisele – pole võite ega kaotusi, on ainult paremaks saamine ning hea aja veetmine treeningpaarilistega. Arengule suunatud, läbimõeldud treeningplaan on hariv nii kehale kui ka vaimule.

Kuidas sulle baaskursuse treeningud meeldisid?

Meeldis treeningute ülesehitus: soojendus, uue tehnika õppimine, läbiproovimine ning kursuse lõpu poole olid kirsiks tordil vabad sparrid. Huvitav oli ka jälgida, kuidas esmalt eraldi õpitud asendid ja tehnikad muutusid kursuse lõpuks ühtseks süsteemiks. Neid “ahhaa” hetki oli päris palju. Natuke nagu pusle kokku panemine, kus sul on alguses peotäis tükke, aga suurt pilti veel ei näe.

Kui raske oli see kursus vaimselt ja füüsiliselt?

Füüsiliselt oli natuke raske just esimene kuu, sest käed ja õlad olid pärast trenne ikka väga väsinud. Tõenäoliselt ei olnud minu liigesed ja lihased veel taolise tegevusega harjunud ning tagantjärgi hinnates kasutasin oma jäsemeid valesti: üritasin liiga palju toorest jõudu kasutada. Kui tehnika paranes, siis kadus ka see mure. Vaimselt oli kursus minu jaoks suhteliselt kerge. Arvan, et kui sa oled võimeline jätma oma võiduhimulise ego treeningsaali ukse taha, siis seda meeldivama kogemuse sa võitlusspordist saad

Miks soovitaksid sa uutel võitlusspordihuvilistel baaskursusega liituda?

Elus võime sattuda olukordadesse, kus me tunneme end ebamugavalt või lausa klaustrofoobiliselt. Ka maasvõitlust harrastades võib sattuda situatsioonidesse, mis on ebamugavad ja lootusetuna näivad. Aga maasvõitlus õpetab ka nendes ebamugavates situatsioonides toime tulema, rahulikuks jääma ja lahendust otsima. Lisaks on kursusel õpetatav BJJ üks praktilisem (kui mitte kõige praktilisem) enesekaitse viisidest, sest kõik tehnikad peavad töötama ja proovitakse läbi täielikku vastupanu osutava vastase vastu. Seda paljudes muudes võitluskunstides ei tehta. Ehk siis sa tead, et see töötab! Kiitust väärivad ka Võimla treenerid, kes suutsid kohe alguses tekitada treeningutel meeldiva ja sõbraliku keskkonna. Trennid olid nõnda haaravad, et pigem sai trenn liiga kiiresti läbi kui hakkas venima.

Maasvõitluse baaskursuse lõpetajad on nüüd juba kuu aega saanud edasijõudnute treeninguid nautida ning tundub, et võitlusspordivaim on tugev! Tõnis kutsub kõiki kõhklejaid julgelt baaskursusele – see kogemus on kindlasti eneseületust väärt. Jaanuaris algavale baaskursusele on jäänud vaid mõned vabad kohad, nii et kiirusta ning võta väljakutse vastu!

Lisainfo ja baaskursustele registreerimine SIIN!

 

 

 

Võimla BJJ MMA Tartu Estonia

Tartu Fightsport Gym VÕIMLA is the first ever BJJ and MMA gym in Estonia. We train brasilian jiu jitsu (BJJ) and mixed martial arts (MMA); classes for all levels.

 

Join us!

  Tartu Fightsport Gym VÕIMLA
    Tartu, Estonia
  info@voimla.ee