In Memoriam: Karl Tanswell

Täna hommikul sain teada ootamatust traagilisest sündmusest: meie seast on lahkunud SBG Inglismaa peatreener Karl Tanswell.

Seda, kui oluline oli Karl Euroopa ja maailma MMA-maastikul, saab aimu näiteks vaadates Conor McGregori portaalis The Mac Life avaldatud järelhüüet.

Karl juhendamas noort Gunnar Nelsonit võistlustel. Foto: Hywel Teague

Võibolla praegu enamik Eesti brasiilia jiu jitsu (BJJ) ja sportliku vabavõitluse (MMA) harrastajatest, fännidest ja sportlastest ei tea enam seda nime või on ainult möödaminnes kuulnud. Mida ei teata, on see, et ilmselt kõigile Eesti jitsikatele tuttav väljend “prison jits” pärineb just temalt. Tegelikult on ülisuur hulk tehnilist ja pedagoogilist teadmist, mis meil BJJ ja MMA ringkondades on, inspireeritud just temast.

UFC veteran Rosi Sexton, Indrek Reiland, Karl, Priit Mihkelson Manchesteris. Foto: Jorgen Matsi

Karl võttis enda võimlasse (SBG UK / Manchester) ja ka enda koju vastu “vaestest idaeurooplastest” noori eestlaseid 2004., 2005. ja 2006. aastal. Just Manchesteris kohtus 2004. aastal Indrek Reiland tema ja Matt Thorntoniga ning Eesti BJJ ja MMA võeti Straight Blast Gym International perre vastu.

2006. aastal veetsin terve suve Manchesteris treenides. See oli esimene kord, kui eestlane pikemalt nägi, kuidas üks päris MMA-profitiim ja treenimine “töötavad”. Võimalus seda kõike kõrvalt jälgida ja selles kaasa lüüa oli erakordne.

Tartusse naastes oli see tohutu hüpe Eestis alles lapsekingades MMA treenimisele. Ajal, mil YouTube ei olnud veel “asi”, andis Karl Tanswell ja SBG Manchester meile maailmatasemel teadmised seinamaadlusest ja üldse klintšist, ÜKE treeningust MMA jaoks ning võimlemisest eesmärgiga ennetada vigastusi. Meie praeguseks väga heade süsteemsete “infopakettide” ja MMA treeningmetoodikate juured on just seal – selle info pealt tegid esimesed eestlased oma esimesed päris-MMA matšid. Kandsin oma kõikide MMA matšide eel Karli kingitud SBG Manchester halli pusa. Põhjusega. Kui mul üldse kunagi oli MMAs päris mentor või treener, siis oli see Karl.

Jorgen, Karl, Lauri Ülenurm, Indrek Reiland, John Kavanagh Tartus 2007

Nagu minagi, siis ka iga teine eales VÕIMLA, Elustreening Eesti või 3D Treeningu nime all võistelnud MMA-sportlane võlgneb enda oskuste ja saavutuste eest osa tänust Karlile.

Seda mitte ainult info ja teadmiste tõttu, mis ta meile andis vaid lahkuse, toetuse ja usalduse tõttu, mida ta pakkus Eesti BJJ ja MMA pioneeridele ajal, mil seda kõige enam vajasime.

Sind ei unustata!

Jorgen Matsi

VÕIMLA peatreener

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga